Новий звіт британської організації Internet Watch Foundation повідомляє, що 92% матеріалів про сексуальне насильство над дітьми, який минулого року видалили з просторів інтернету, було зроблено самими дітьми. У деяких випадках злочинці шантажують дітей, обманюють або вимагають створювати та розповсюджувати сексуальні зображення або відео самих себе. Іноді діти ведуть пряму трансляцію або спілкуються по відеозв’язку й можуть не знати, що їх записують. Дітей не можна звинувачувати, коли їх обманом змусили зафіксувати власне насильство, адже вони не знають, що новий “друг” насправді є дорослим злочинцем і таємно робить запис.
На таких зображеннях і відео здебільшого зображені дівчата, віком від 11 до 13 років, у їхніх спальнях чи ванних кімнатах вдома. Під час карантину в усьому світі та з початком повномасштабного вторгнення в Україні кількість таких зображень значно зросла.
Чому діти діляться оголеними фото та відео?
Під час одного з опитувань у Британії з’ясувалось, що основні причини: дослідження власної сексуальності, спосіб налагодження відносин з хлопцем/дівчиною та встановлення довіри з кимось. Поки такий контент поширюється за згодою, є довіра та повага, діти не бачать у цьому проблем. Секстинг "нормалізується" дорослими людьми у стосунках, і часто дорослі не бачать у цьому нічого поганого, тому не завжди готові казати дітям про те, що секстинг має негативні наслідки.
Але стосунки між молодими людьми можуть зіпсуватися і хтось може захотіти помститися, або ж поділитися таким контентом з друзями, щоб похизуватися, а ті своєю чергою поширять фото у класі. То ж, чи є таке поширення контенту законним? Ні.
Чи є законним перегляд та поширення такого контенту?
Перегляд, придбання, зберігання, переміщення, розповсюдження є забороненим, як і виготовлення та збут. Ці дії, згідно з Кримінальним кодексом України, Стаття 301-1, караються законом у виді позбавлення волі від 8 до 12 років для людей, віком від 16 років.
До осіб від 11 до 16 років застосовуються примусові заходи виховного характеру, відповідно до статті 498 Кримінально-процесуального кодексу України. Разом із тим батьки такої дитини нестимуть адміністративну та цивільну відповідальність, зокрема у порядку відшкодування моральної та матеріальної шкоди.
Саме тому важливо розмовляти з дітьми на тему онлайн-ризиків, пояснювати, що не тільки створення контенту, ай перегляд та поширення його караються законом. Нагадайте, як діяти в таких ситуаціях і куди звертатися за допомогою.
Куди звертатися за допомогою:
-
Зупинити поширення та видалити онлайн фото та відео допоможе сервіс Take It Down, який запустили в Україні за підтримки телеком-оператора «Датагруп»:
https://stop-sexting.in.ua/adult/zupynyty-poshyrennia/ -
Інтернет-портал повідомлень Internet Watch Foundation допоможе видалити такий контент в інтернеті: https://stop-sexting.in.ua/adult/povidomyty/
-
Консультаційна лінія 1545 (далі обрати “3”) для дітей та дорослих – дзвінки безплатні та анонімні, лінія працює цілодобово.
-
Діти та батьки можуть поговорити з психологом #stop_sexтинг:
https://stop-sexting.in.ua/adult/psykholoh/ -
Діти та батьки можуть звернутися на Національну гарячу лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації ГО “ЛаСтрада” 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного).
-
Діти можуть звернутися за психологічною консультацією у форматі “рівний-рівному” від
https://teenergizer.org/consultations/
7 лютого 2023 року у світі відзначається День безпечного Інтернету – Safer Internet Day – під гаслом «Разом для найкращого Інтернету». Це буде вже 20 День безпечного Інтернету.
Метою цієі міжнародної події є поширення знань про безпечне, відповідальне і позитивне використання цифрових технологій для дітей та молоді.
Тому саме сьогодні у нашому ліцеї соціальний педагог Житарюк С.В.та класний керівник 8-Б класу Гаврилюк Н.Д. провели тренінг під назвою :
«Кібербулінг або безпека в Інтернеті :способи розпізнавання і захист дитини».
Під час заходу учні ліцею дізналися про різні види загроз в інтернеті ,як себе захистити від шкідливого впливу соціальних мереж ,де можна знайти підтримку, якщо виникла небезпечна ситуація.
Тема безпеки в соціальних мережах особливо актуальна на фоні діджиталізаціі, епідемії та війни
Інспекторським складом відділу запобігання НС Чернівецького районного управління ДСНС України у Чернівецькій області був організований та проведений «Єдиний урок безпеки» для учнів Чернівецького ліцею №18
З учнями молодших класів провів інформаційно- роз‘яснювальну роботу інспектор відділу Гауряк Дмитро Васильович щодо дотримання правил особистої безпеки в умовах небезпеки.
Крім того,фахівець Головного управління ДСНС розповів учням про порядок дій у разі виникнення надзвичайної ситуації, під час сигналу « Повітряна тривога» та послідовність дій під час виявлення підозрілих,вибухонебезпечних предметів.
Адже безпека дітей - це найголовніше
Безпека учасників освітнього процесу залишається одним з головним завдань. Важливим є адаптація дітей різних вікових категорій до стресових ситуацій, які викликані війною. Саме тому учні Чернівецького ліцею № 18 приєднались до челенджу та записали відеоінструкцію під пісню українського гурту «Танок на майдані Конґо» та психологині Світлани Ройз «Крокуй до укриття»